Sabah Ritüeli 31 Ocak 2016 – Posted in: Lifestyle & Wellness – Tags: , , , ,

Planlı ve düzenli bir sabah ritüeli oluşturmak ve uygulamak uzun zamandır edinmek istediğim bir alışkanlıktı. Üretken kişilere baktığımızda hemen hepsinin belli bir rutinleri olduğu görülüyor. Ben de  yeni  yılın başlamasıyla bu kararı uygulamaya koymaya karar verdim. Bunda Hal Elrod’un kitabı ‘the Miracle Morning’  in de etkisi oldu. Kitapta özetle; her sabah kalkınca sessiz geçirilen bir süre ( buna meditasyon da diyebiliriz), olumlu düşünce ve görselleştirme, ardından fiziksel aktivite ( yoga,  yürüyüş ya da tercihe göre diğer sportif aktiviteler) yapılması öneriliyor. Aslında bir tür, zihni, yapılması en öncelikli ve faydalı olan konulara odaklama böylece gün içinde pek çok gereksiz konu ve işle dağılma olasılığını minimuma indirme egzersizi bana göre. İnternette kaybolan saatler ya da uzayan boş sohbetler sırasında kendimize çeki düzen verip gün bitmeden yapmamız gereken ya da asıl yapmak istediğimiz şeylere dönmemiz gerektiğini hatırlatan bir ritüel.

Hayatımızın kalitesini alışkanlıklarımızın kalitesi belirliyor. Ve biliyoruz ki bir davranışın alışkanlık halini alması 21-30 gün sürüyor. Hiçbir zaman sabah insanı olamadım ama Hal Elrod bunun da bir alışkanlık olduğunda ısrarcı. Bu motivasyonla sabah ritüeli denememe başladım ve ilginç 🙂 bir şekilde hiç zorlanmadığım gibi bu işten zevk bile aldığımı farkettim :). İşin güzel tarafı bir süre sonra diş fırçalamak gibi neredeyse otomatik yapılan bir eyleme dönüştü yaptıklarım. Böylece ‘ bugün yürümesem n’olur ki, yarın daha fazla yürürüm ‘ gibi önceden sık sık yaşadığım vazgeçmeye yönelik düşüncelere kapılmadan neredeyse otomatik pilotta  yürüyüş bandında buldum kendimi. Üstelik bir haftalık seyahatte bile uygulayabildim ritüelimi. Fiziksel aktivitemi düzene koymamı sağlamasının yanı sıra yapmak istediğim şeylere konsantrasyonum da gözle görülür derecede arttı bu sürede. Tabii kitapta bu noktaya gelmeye yardımcı pek çok öneri var; meditasyon teknikleri, sabah kalkabilmek için öneriler vs. Ve de hiç vaktim yok diyenlere bile 6 dakikalık mini ritüel önerisi var; önemli olan hayatınıza bu tarz rutini getirmeye karar vermeniz çünkü.

Bir aylık denememin sonunda yaşamına çeki düzen vermek isteyenlere sabah ritüelini hayatlarına katmalarını tavsiye ediyorum, kendi önceliklerine ve çalışma koşullarına göre uygulayarak tabii. Altı ay kadar sonra bir kez daha bu konuya dönmeli  ve hayatımdaki yerini ve etkilerini daha net paylaşmalıyım diye düşünüyorum, kalıcı bir alışkanlık haline getirebilmeyi umuyorum.