Moda / Stil kurallarını dekorasyona uyarlarsak 27 Şubat 2016 – Posted in: Design & Interiors – Tags: , , , ,

My Domaine sitesinde okuduğum yazı tam da benim düşündüğüm ve çoğu zaman uyguladığım moda-mekan tasarımı benzerliklere dikkat çekmiş, paylaşmak istedim.

Moda ya da stil kuralları ev dekorasyonu için de ilham verici olabilir. İyi giyinme sanatı da aynı dekorasyon gibi sözsüz dışavurumun bir şeklidir sonuçta. Evimiz de tamamen kişisel perspektifimizi yansıtır. Dolayısıyla aynı kurallar pekala uyarlanabilir, göz önünde tutulabilir.

ÖNCE İŞÇİLİK!

İşçilik ve ölçüleri akılda tutun. Titiz bir işçilikle hazırlanmış ve tam üzerinize oturan kıyafetler pahalı durur, fiyatı ne olursa olsun. Aynı şekilde mükemmel şekilde kaplanmış koltuklar ya da iyi işçilikli perdeler de kaliteli bir görüntünün temelidir.

foto1-1

İYİ HİSSETTİREN ŞEYLER GİYİN

Renkler ruh halimizi etkiler ve duyguyu aktarır. Evinizi hissetmek istediğiniz duyguları yansıtan tonlarla donatın. Sofistike ve rahat bir ortam mi istiyorsunuz? Yumuşak griler ve sakin tonlarına yönelin. Renkler ve sıcak ortamlar tarzınıza daha uygunsa ana renklerle oynayın ya da nötr tonları beklenmedik renk patlamaları ve canlı tonlarla kırın.

foto12

foto14

UCUZLA PAHALIYI KARIŞTIRIN

Nereye para harcayıp nerede tasarruf edeceğinize dair keskin bir bakışa sahip olun. Doğru bir vintage parça ultra lüx bir tasarım parçanın etkisini verebilir. Kanepe ya da aydınlatma gibi anahtar parçalarda biraz harcamayı göze alıp, diğer seçimleri uygun fiyatlı alternatiflerle yapın.

foto5

foto21

FARKLI MARKALARI/ TARZLARI KARIŞTIRIN

Podyum dışında birisinin üzerinde tamamen aynı markanın kıyafetlerini görmek oldukça nadirdir. Monoton ve derinlikten yoksun bir ortam istemiyorsanız, bütün evinizi aynı markadan döşemeyin. Sokak modası yıldızlarının karıştırma ustalığından ilham alın ve vintage parçalar ya da seyahatlardan edinilmiş parçalarla özgün ve kişisel bir hava katın.

foto22

KENDİNİZİ İFADE EDİN

Ev kişisel zevkleri, felsefeyi ve yaşam tarzını yansıtmalıdır. Ayırt edici bir kişiliği yansıtan, düşünülerek seçilmiş benzersiz detaylar her zaman göze çarpar. Size bir şey ifade eden parçaları seçin. Bir hikaye anlatın.

foto24

foto25

BİR İLHAM PERİNİZ OLSUN

Eski Yunan’dan beri yaratıcılığın bir ilham kaynağından faydalanıldığında özgürce aktığına inanılır. Moda bakış açısından bu; bir kişi, yer ya da tarihte bir dönem olabilir. Aynı felsefe evlere de uygulanabilir. İlham panoları yapın. Keşfedin. Aşık olun. Net bir odak noktası ve ilham kaynağı dekorasyon süreci boyunca gereken kilit kararlarda yol gösterici olacaktır.

foto26

DOKULARI KARIŞTIRIN

Kedi kadın değilseniz evden baştan ayağa derilere bürünüp çıkmazsınız 🙂 Aynı şekilde evinizde de tamamlayıcı kumaşlarla, dokular arasında bir düzen yaratmaya çalışın. Yumuşak deriyi kadife ya da ketenin zengin dokusuyla dengeleyin. Desen ve malzemeler eklektik ama uyumlu bir birliktelik içinde olmalı. Baskın bir temanız olabilir ama unutmayın ki en zeki ‘it girl ‘ bile baştan aşağı denim görünümünü doğru aksesuarlar olmadan kıvıramaz 🙂

foto2

VÜCUT ŞEKLİNİZİ TANIYIN

Vücut şeklinize göre giyinin felsefesini her odaya uyarlayın. Renk ve dekor parçalarını mekana uyacak ve tamamlayacak şekilde seçin. Bu bazen,  yüksek tavanları etkileyici perdelerle vurgulamak ya da dar mekanları yansıtıcı yüzeyler ve hafif mobilyalarla olduğundan ferah göstermek şeklinde olabilir.

foto10

ÇARPICI AKSESUARLARLA OYNAYIN

Bütün bir kıyafeti çarpıcı bir parça etrafında tasarlamak gayet doğaldır. Bazen muhteşem bir kolye ya da mükemmel tonda pamuk şeker mavisi süet bir çift topuklu ayakkabı..Eğer özel bir dekor parçasına sahipseniz ona göze çarpacağı bir yer verin ve diğer parçaları onun etrafında değerlendirin. Favori tablonuz tüm renk paletine ilham verebilir ya da mobilyaların oda içindeki yerleşimini yönlendirebilir.

foto4

foto7

STİLİST’E DANIŞIN

Pinterest’in harikalar diyarı ya da youtube’ daki kendin yap videoları çok değerli fikirler sunsa da belirli projeler destek gerektirir. Bir iç mimarla çalışmak,  profesyonel uzmanlığından faydalanarak doğru çözümlere ulaşmanızı sağlar. Ne zaman danışmanlık almanız gerektiğini gözden kaçırmayın.

foto19

Fotoğraflar: Pinterest