Pantone 2016 Renkleri 14 Nisan 2016 – Posted in: Design & Interiors, Fashion & Style – Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Tüketiciler modern yaşamın streslerine karşı huzur ve refah aradıkça, psikolojik olarak güvenlik hissi veren davetkar renkler daha çok görünür oluyor her yerde. Pantone ( dünyanın lider renk otoritesi ) de tarihinde ilk kez yılın rengi olarak iki rengi birden seçti. 2016 yılının renkleri;  berrak ve zarif kuvars pembesi ve serin ve dingin mavi (serenity) .

Bu renkler, hızlı hayatlarımızın keşmekeşine biraz sükunet getirmeyi vaat ediyor ; pembe kuvars gün batımı ve taze çiçekleri, mavi, gökyüzünün enginliğini çağrıştırıyor. Pantone Enstitüsü direktörü Leatrice Eiseman;  tek başlarına, birlikte kullanıldıkları zamanki kadar yoğun bir sakinleştirici etkileri yok bu renklerin diyor ve ekliyor ‘ serin ve sıcak renklerin birleşimi bir denge hissi getiriyor’.

Kendi adıma maviyi oldum olası çok sevmeme rağmen pembeye biraz mesafeli durduğumu itiraf etmeliyim. Mavinin cool havasının yanında pembenin hanım hanımcık tonlarıyla hiç aram olmadı. Gelgelelim bu kez öyle bir ton yakalamışlar ki, iç mekan fotoğraflarında pembe kadife koltuklara heyecanla bakarken buluyorum kendimi son zamanlarda 🙂 Hele bu ay hayatını kaybeden efsane tasarımcı Vladimir Kagan’ın 1950’lerde tasarladığı serpentine sofa gibi parçalarda bu renkler inanılmaz duruyor.

Sezonluk moda olan parçalar ya da renkler hemen alınıp uygulanmasını önereceğim şeyler değil normalde. Fakat uzunca bir süredir hayatlarımız huzursuz ve güvensiz bir dönemden geçiyor ve küçük de olsa pozitif bir katkı sağlayacak her şeye karşı biraz daha duyarlıyım bu dönem. Biraz daha sakin ve umutlu hissedeceksek eğer, gelsin maviler, pembeler diyorum 🙂 Yeri gelmişken, pembeye renk olarak mesafeli olsam da pembe kuvars en sevdiğim doğal taşlardan bir tanesi ve duygusal dengeleyici, yatıştırıcı, yaşama sevinci uyandırıcı bir taş olarak biliniyor. Kuvarsın bir alt türü olarak bilinen kalsedon da dengeye, iyimserliğe ve değişikliklere adaptasyona iyi gelen bir taş.

İmajlara geçmeden son bir öneride bulunayım; Dekorasyonda ahşap, beyaz ve altınla, giysi ve aksesuarda da yine beyaz ve altın, gümüş gibi tonlarla birlikte kullanıldığında çok daha modern ve şık duruyor bu renkler.

pantone1

  1. Zara 2. Ikea 3. cos 4. Zara Home 5. Massimo Dutti

pantone3

  1. Zara Home 2. Zara 3. Massimo Dutti 4. Zara 5. Zara Home 6. Cos 7. Zara